Cresterea Prepelitelor Forum
Cresterea Prepelitelor Forum
Reclama Vanzari Prepelite
Blogul lui Uirebit
Forum Crestin
Cum sa faci Bani
Cresterea Iepurilor
ooo
Oua de Prepelita in Bucuresti

FORUM PREPELITE

Cresterea - Prepelitelor .INFO
Acum este Vin Iul 25, 2014 6:37 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: de ce nu mi se oua prepelitele?
MesajScris: Mie Aug 22, 2012 4:19 pm 
Neconectat
Iesit din Ou
Iesit din Ou

Am niste prepelite cu varsta de 8 saptamani si inca nu au inceput sa se oua... Care ar putea fi motivele?
Le hranesc cu furaj pentru gaini ouatoare vita crisana, pentru ca in zona mea nu gasesc furaj special pentru prepelite, sau cel putin nu cunosc eu!
Multumesc!
Cu respect, Cosmin. Salistea jud Alba

Sus

MesajScris: Mie Aug 22, 2012 8:29 pm 
Pai cred ca ti-ai dat singur raspunsul. Incearca sa le hranesti cu hrana adecvata si dupa aia compara rezultatele x2x

Sus

MesajScris: Vin Aug 24, 2012 8:42 am 
Neconectat
Stapanul Prepelitelor
Stapanul Prepelitelor

Pune niste date ale furajului de gaina ( proteina bruta, calciu, etc) pe care il administrezi la prepelite sa il putem compara si vedem ce este de facut.
De cand ii cresti ? De la 0 zile? Ce fel de furaj le-ai administrat pana sa ii treci pe cel de ouatoare?

ouadeprepelitainbucuresti.com/magazin

+40740205942 (9-19)

Sus

MesajScris: Vin Aug 31, 2012 8:33 pm 
Neconectat
Iesit din Ou
Iesit din Ou

Mihai Dumitru scrie:
Pune niste date ale furajului de gaina ( proteina bruta, calciu, etc) pe care il administrezi la prepelite sa il putem compara si vedem ce este de facut.
De cand ii cresti ? De la 0 zile? Ce fel de furaj le-ai administrat pana sa ii treci pe cel de ouatoare?

nu am acum eticheta, dar imi amintesc ca proteina bruta are undeva la 31.6%, calciu 10.16%, grasime 2.2%, celuloza 7.66%, lizina 1.56%, metionina 0.018%, metion+cistina 0.9% treonina 1.35% etc dar de o saptamana am inceput sa le dau furaj pentru prepelite ouatoare Purina. le cresc de la o zile, le-am scos la incubator. le-am dat furaj de crestere pentru pui, apoi pe la 5 sapt. am inceput sa le dau furaj pt gaini ouatoare cel pe care l-am descris mai sus, dar il amestecam cu malai furajer 1 kg furaj gaini ouatoare la 2 kg malai furajer. au inceput sa se oua de trei zile, dar la 35 de femele am luat doar un ou ieri si unul alaltaieri, iar azi am luat doua... au deja 9 sapt... Respect!

Sus

MesajScris: Vin Aug 31, 2012 9:05 pm 
Neconectat
Prepelitoi Senior
Prepelitoi Senior

Intarzierea ouatului este din cauza furajului necorespunzator,fati singur furajul!!sau poti cumpara 10kg de la un crescator din apropiere,10 kg la 35 de prepelite iti ajung vreo 2-3 saptamani,vei vedea cum apar cate 2-3 in fiecare zi pana la 35...

Sus

MesajScris: Vin Aug 31, 2012 9:58 pm 
Neconectat
Stapanul Prepelitelor
Stapanul Prepelitelor

Citat:
Feeding Quail
The following topics are discussed in this information sheet:
• Feeding Programs

All poultry and game bird feeds are referred to as "complete" feeds. They are designed to
contain all the protein, energy, vitamins, minerals, and other nutrients necessary for
proper bird growth, egg production and health. Feeding other ingredients, either mixed
with the feed or fed separately, upsets the balance of nutrients in the complete feed.
Feeding additional grains or supplements is discouraged.
Young game birds kept for meat production or sport hunting are fed differently than birds
saved for egg production or breeding. Meat-type Bobwhite quail have larger bodies and
gain weight quicker than birds grown for "flight" purposes. Diets must contain nutrient
levels that meet the dietary needs of the birds being produced. Meat-type birds fed as flight
birds are more expensive to produce and use more feed; they are larger than necessary and
not considered as good fliers. In contrast, smaller strains of Bobwhite quail are usually
considered as good flight birds but not recommended as good meat producers. They do not
convert feed to meat as well and produce less desirable carcasses when slaughtered.
Feeding Programs
Feed quail chicks a "starter" diet soon after hatching. Continue feeding the starter until
birds are six or eight weeks old. The starter diet has the highest level of protein a bird
receives during its lifetime. As the chicks age, their requirements for most nutrients
decline, including dietary protein. But they need more energy.
After the chicks reach six or eight weeks old, feed meat-type birds a "finisher" diet, or feed
flight birds and those saved for egg production a "developer" diet. Feed meat birds a
finisher diet until slaughter. Feed flight birds and immature breeders the developer diet
until you sell them or until they are about 20 weeks old. A few weeks before you expect egg
production, offer breeders a "layer" diet until they complete their egg production period.
Another species of game birds used for meat or egg production are coturnix or pharaoh
quail. They are seldom raised for hunting. These birds mature at an earlier age than
bobwhite quail and may begin laying eggs at six to eight weeks of age. Coturnix quail
grown for meat are provided starter and finisher diets, whereas laying/breeder birds are
fed starter and breeder diets.
The minimum dietary requirements for protein, calcium, phosphorus and methionine for
game bird feeds are shown below. It is important to provide the correct diet to the birds if
you want the desired results. Remember, birds saved for egg production are fed developer
diets, not finisher diets. Mature laying/breeder birds are fed only laying diets. Otherwise,
you will see reduced egg production and more thin-shelled eggs.
RECOMMENDED NUTRITIONAL REQUIREMENTS
Diet

Coturnix (Pharaoh) Quail
Starter (0 ‐ 6 wk) Protein24.0
Finisher (6 wk ‐ mkt) Protein 18.0
Layer (6 wk +) Protein18.0

Sursa Mississippi State University

Este corect ceea ce a spus Rubenbogo. imi pare rau ca nu se afiseaza corect acest articol

Off topic: Domnule Administrator va rugam facilitatine sa upload-am anumite fisiere pentu a aparea mai clar in mesaje. Va multumesc!

ouadeprepelitainbucuresti.com/magazin

+40740205942 (9-19)

Sus

MesajScris: Vin Aug 31, 2012 11:10 pm 
Neconectat
Iesit din Ou
Iesit din Ou

rubenbogo scrie:
Intarzierea ouatului este din cauza furajului necorespunzator,fati singur furajul!!sau poti cumpara 10kg de la un crescator din apropiere,10 kg la 35 de prepelite iti ajung vreo 2-3 saptamani,vei vedea cum apar cate 2-3 in fiecare zi pana la 35...

de o saptamana am inceput sa le dau furaj pentru prepelite ouatoare Purina si incepe sa dea rezultate... l-as face eu sinur, dar nu am reteta... daca m-ati putea ajuta... as fi recunoscator 3C3
cele35 de femele le tin cu 11 masculi, pentru ca vreau sa incubez ouale, sunt suficienti 11 masculi pt 35 femele? va multumesc!

Sus

MesajScris: Sâm Sep 01, 2012 8:22 am 
Neconectat
Prepelitoi Senior
Prepelitoi Senior

Eu folosesc reteta de la brasov,e bun 11 la 35.

Sus

MesajScris: Sâm Sep 01, 2012 11:43 am 
Neconectat
Prepelitoi SEF
Prepelitoi SEF

Uite aici retetele

vand-oua-de-prepelita-prepelite-furaje-si-comp-furaj-t34.html

Sus

Subiectul mesajului: Re: Informatii despre Prepelitele Japoneze
Stapanul Prepelitelor
Cresterea Prepelitelor

Va salut ,
Stiati ca ouale de prepelita au calitati de departe superioare oualor de gaina prin faptul ca acestea contin mai de cinci ori mai mult calciu, de sase ori mai multa vitamina B5 si de 15 ori mai multa vitamina B2 ?
Ele nu se folosesc doar in alimentatie, ci si in tratamente naturiste impotriva unor boli cum ar fi ulcerul, astmul sau diverse suferinte ale ficatului. In plus, ele nu lipsesc nici din industria cosmetica.
In ceea ce priveste carnea de prepelita, acesta este considerata o delicatesa, nu doar din cauza raritatii ei, a gustului de neuitat , dar si din pricina faptului ca este o carne dietetica, sanatoasa si curativa.

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]