Cresterea Prepelitelor Forum
Cresterea Prepelitelor Forum
Reclama Vanzari Prepelite
Blogul lui Uirebit
Forum Crestin
Cum sa faci Bani
Cresterea Iepurilor
ooo
Oua de Prepelita in Bucuresti

FORUM PREPELITE

Cresterea - Prepelitelor .INFO
Acum este Mar Sep 16, 2014 7:52 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mie Iun 27, 2012 6:34 pm 
Neconectat
Iesit din Ou
Iesit din Ou

Numele meu este irina. Sunt incepatoare in ceea ce priveste cresterea prepelitelor.
Cand m-am decis sa cresc aceste pasari am preferat sa ma documentez pentru ca nu am vrut sa imi bat joc de ele.
Acum prepelitele mele au in jur de 44 zile si au inceput deja sa oua multe dintre ele.
Ceea ce nu inteleg este ca desi le-am creat toate conditiile ( ca la carte - igiena, temperatura) si le dau numai furaje bio, masculii ranesc foarte rau femelele.
Am inteles ca asta este ritualul lor de imperechere si ca e ceva normal, doar ca astazi au ranit o femela atat de rau incat a murit.
Sunt foarte suparata. am cautat solutii pe internet legate de prevenirea canibalismului.
Sunt diverse cauze, iar la mine nu prea se potrivesc.

Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Sus

MesajScris: Mie Iun 27, 2012 7:32 pm 
Neconectat
Sunt timid, dar ma tratez !

Imi pare rau sa aud ca aveti aceste probleme la inceput de drum.
Intrebarea mea este : aveti un mascul la 5 prepelite ? Este raportul de 1 la 5 in crescatoria dumneavoastra ?

Sus

MesajScris: Mie Iun 27, 2012 7:35 pm 
De ce trebuie sa fie un prepelitoi la cinci prepelite ? x2x

Sus

MesajScris: Mie Iun 27, 2012 7:41 pm 
Neconectat
Imi creste Puful
Imi creste Puful

Citat:
masculii ranesc foarte rau femelele

Dar de ce nu separati masculii de femele ? Masculii se tin la un loc cu femelele de prepelita numai si numai daca dorim oua de incubat 3C3

Sus

MesajScris: Mie Iun 27, 2012 9:33 pm 
Neconectat
Prepelitoi SEF
Prepelitoi SEF

Asa s-a intamplat si la mine, adica prepleitele vaeau niste rani pe spate de-mi era mila de ele, si am gasit si eu una moarta si atunci m-am enervat Y7Y .
In primul rand le-am dat cu spray cu Teramycin si in al doilea rand (daca nu ai multe) eu le-am taiat putin din ghearele de la cocosei cu foarfeca si de atunci n-am mai avut probleme, le mai ranesc dar nu atat de tare!

Sus

MesajScris: Mie Iun 27, 2012 11:16 pm 
Neconectat
Prepelitoi Junior
Prepelitoi Junior

Cu raport de 1 prepelitoi la 5 prepelite poti pune oua la incubat? Daca pui prepelitoii singuri se bat de se omoara intre iei .

Sus

MesajScris: Joi Iun 28, 2012 12:47 am 
Neconectat
Iesit din Ou
Iesit din Ou

Am 2 custi, astfel: in prima am creat o matca pentru oua de incubat in care raportul este de 1 mascul la 3 femele, iar in cea de-a doua oua pentru consum cu raport de 1 mascul la 5 femele.
Din cauza caniculei, cu toate ca exista un ventilator care functioneaza non - stop, temperatura ajunge la 28 - 30 grade, am decis sa las doar 40 de prepelite in fiecare cusca.
Cum am mentionat in mesajul anterior, hrana pe care o folosesc este bio, continutul de proteine fiind de 18% proteina bruta. Prin urmare, nu ar avea de ce sa se raneasca din cauza lipsei de proteine. O sa incerc sa aflu care este cauza, iar pana atunci o sa folosesc pentru a le vindeca pe cele ranite Terramycin ( multumesc pentru sfat maya - g!!!).
Precizez ca pe langa cele 2 custi mai am inca 2, astfel: una in totalitate cu masculi pe care ii tin pentru carne, iar in cealalta sunt cei cu semnul intrebarii ( ca doar sunt la inceput 3C3 ).
Multumesc!Astept si alte sfaturi!

Sus

MesajScris: Joi Iun 28, 2012 8:15 am 
Neconectat
Stapanul Prepelitelor
Stapanul Prepelitelor

Cu a mai spus si Maya trateazale cu teramicyn pe cele ranite, scoate masculii din cele care le ai pentru oua de consum pentru ca oricum nu fac mai nimic doar le ranesc. In cearca sa pui un ventilator de recirculare in incapere (dar care sa functioneze cu o turatie mica), Acesta le va da o senzatie de racoare.
Ce fel de ventilator folosesti si cat de mare este incaperea?

ouadeprepelitainbucuresti.com/magazin

+40740205942 (9-19)

Sus

MesajScris: Joi Iun 28, 2012 9:57 am 
Neconectat
Iesit din Ou
Iesit din Ou

Buna dimineata!
Camera are 2,5 m/2 m, izolata cu polistiren de 5 si vata. Pe jos gresie; ventilatia este realizata cu un ventilator de 40w, plasat in partea de sus a camerei, functioneaza non - stop, iar aerul intra pe jos astfel incat pasarile sa nu stea in curent.

Sus

MesajScris: Joi Iun 28, 2012 10:32 am 
Neconectat
Stapanul Prepelitelor
Stapanul Prepelitelor

Agreisvitatea animaleor in general este data si de caldura excesiva de aceea am am intrebat despre ventilatie. Din cate stiu prepelitele pot suporta o caldura de pana la +35°C. Chiar daca avem in incapere la nivelul termometrului o temtperatura de 28-30°C senzatia de caldura a pasarilor este mult mai mare.

Mai poate fi o cauza. Prepelitele femele fiind tinere nu prea stau la calcat, iar masculii cauta cu ori ce pret sa le puna jos. Vei vedea dupa doua trei saptamani ca vor sta de bunavoie si nu vei mai avea probleme asa mari. Cresterea excesiva a ghearelor se datoareaza lipsei spatiului de miscare. In mediul lor natural prepelitele scurma in pamant precum gaina si astfel isi tocesc ghearele. Cred ca le poti ciupi un pic din varful acestora fara probleme.

In ceea ce priveste furajul nu este vorba numai de continutul proteic ci si de celelalte elemente ( vitamine, aminoacizi esentiali).

La tine este vorba despre agresivitatea masculilor.

Incearca sa mai pui un ventilator de recirculare a aerului in incapere , dar cu turatie mica pentru a nu crea curenti de aer puternici.

O zi excelenta.

ouadeprepelitainbucuresti.com/magazin

+40740205942 (9-19)

Sus

Subiectul mesajului: Re: Informatii despre Prepelitele Japoneze
Stapanul Prepelitelor
Cresterea Prepelitelor

Va salut ,
Stiati ca, in antichitate, chinezii tratau in mod curent astmul bronsic cu oua de prepelita?
Chiar si doctorii egipteni tratau inca de acum 4.000 de ani impotenta si sterilitatea prin cure cu oua de prepelita ?

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]